Baskılı Bez Kese

BASKILI BEZ KESE

Dünyada ve ülkemizde milyonlarca yetişkinin kullandığı, anti bakteriyel, geri dönüşümlü ve organik bez keseler şimdilerde baskılı çeşitleri ile çok gündemde. Uzun yıllar kullanım sağlayan ve kaliteli olan baskılı bez keselerin üzerine kullanılan baskı boyaları da sağlığa ya da çevreye herhangi bir zarar vermeyecek boya türlerinden kullanılmaktadır. Kilolarca ağırlık taşıyabilen bez keselerin ön yüzlerine sosyal sorumluluk sloganları, firma marka ya da logoları ve özel tasarımlı dizaynlar basılarak kullanılması mümkündür. Ağırlıklı olarak baskılı bez keseler firma tanıtımları ya da duyuru özelliği için kullanılmaktadır. Firmalar tarafından istenilen baskı uygulanabilme özelliğine sahip olması ve yaygın kullanım alanının dışında çokça tercih edilmesinden dolayı, baskılı bez keseler dağıtılmaktadır. Baskılı bez keseler şimdilerde çok tercih edilen bir reklam iletişim aracıdır.

Baskılı Bez Keseler Nasıl Üretilir?

%100 pamuktan üretilmiş olan tamamen organik kumaşlardan elde edilen bezler bilinen adı ile Amerikan bez kumaşlarıdır. Bu kumaşlardan kese haline getirilerek dikilmektedir. Oldukça sağlam, dayanaklı ve organik olmasından kaynaklı uzun yıllar boyunca kullanım sağlamaktadır. Kendi kumaşından özel olarak hazırlanmış saplar dikilerek kullanılmaktadır. Ham kumaş olma özelliği taşıyan bez keselere dijital olarak baskı işlemi kolaylıkla uygulanmaktadır. Dikim ve baskı işlemleri bittikten sonra kullanıma hazır hale gelen baskılı bez kumaşlar için baskı boyaları herhangi bir tehlike yaratmamaktadır. Genellikle ağız kısımları geniş ve açıktır. Kendi kumaşından sapları vardır. Ancak halat ip ya da sarmal ipler ile de şekillendirilmiş baskılı bez kese modelleri de bulunmaktadır. Baskılar için istenilen her türlü yazı, söz, logo, resim ya da özel tasarım bir baskı uygulanması mümkündür. Kilolarca ağırlığa dayanıklı ve uzun ömürlü olan baskılı bez keseler dikim atölyeleri tarafından %100 pamuktan üretilmiş iplikler ve makine dikişleri kullanılarak üretilmektedir. Çok azında düğme, çıt çıt ya da fermuar bulunur. Yarım bel boy ölçekli hazırlanan baskılı bez keseler her kullanıma uygun olarak tasarlanıp dikilmektedir.

Baskılı Bez Keselere Baskı İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Geri dönüşüme uygun olarak organik kumaştan imal edilen bez keselere baskı işlemleri, gelişen teknoloji klinik deney araştırmaları sonucu, sağlığa ve çevreye zarar vermeyen boyalar kullanılarak üretilmektedir. Dikim aşamasını tamamlamış olan bez keselere baskı işlemi, dijital makineler ile püskürtme ya da kumaşa işleme gibi ince bir çalışma ile uygulanmaktadır. Kazanlarda daha önceden kaynatılarak yıkanan bez keseler, baskı makinelerine yerleştirilerek baskı işlemlerini tamamlarlar. Baskı yapılacak yazı, desen ya da resmi daha önceden baskı makinelerine bilgisayar programları aracılığı ile yüklenen bez keseler, baskı makinelerine özenle ve ölçekle yerleştirilerek baskı işlemi tamamlanır. Baskı işlemi tamamlanan baskılı bez keseler kurumaya bırakılarak kullanıma hazır hale gelmesi beklenir. Kullanıma hazır olan baskılı bez keseler için ayrıca bir boyama tekniği olan kazanda kaynatılarak kumaş boyama tekniği de uygulanmaktadır. Bu teknik ham kumaş rengi olan ekru renk yerine, renkli ya da rengârenk kumaşlar üzerine baskı işlemi uygulanacak olan baskılı bez keseler için geçerlidir. Ayrıca baskı işlemlerinde nakış ve işleme gibi uygulamaları yapmakta mümkündür.

Baskılı Bez Kese Kullanımı

Gelişen ve büyüyen dünyada, çevreyi ve doğayı koruma altına almak için özellikle organik ve geri dönüşebilen ve ham maddesi pamuk olan kumaşlardan imal edilen baskılı bez keseler, her alanda kullanıma uygun oldukları gibi kilolarca yük taşıyabilmektedir. Ve bunun yanında taşıdıkları yükleri göstermeme özellikleri vardır. Kalın ve sağlam bir kumaştan elde edilen baskılı bez keselerin içerisinde taşıdıklarınızı bir başka göremez. Doğanın ve kendi sağlığımızın korunması adına yaygın bir şekilde baskılı bez keseler kullanılmaktadır.