Bez Çanta

BEZ ÇANTA

Pamuk ve pamuklu polyester ile üretilen, Amerikan bezi olarak da bilinen kumaşlardan üretilen çanta çeşitleridir. Kaliteleri gram yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Ham renk olarak açık renkte kalan bez çantalar genellik ile pamuk polyester karışımlı olan kumaşlardan üretilmiştir. Metre karesine 140 gram kumaş düşen %100 pamuk ile üretilmiş olan bez çantalar sıklık ile tavsiye edilmektedir.

Bez Çanta Atölyesi

Bez Çanta Kumaşlarının Özellikleri

Çünkü bu özellikleri taşıyan bez çantanın kalite oranı oldukça yüksektir. %100 pamuktan elde edilerek kullanıma sunulan bez çantalar ile %20 polyester %80 pamuktan elde edilerek kullanıma sunulan bez çantalar arasında fiyat farkı göze çarpmaktadır. Polyester karışımdan dolayı biraz daha uygun fiyattan satışa sunulan bez çantaların kullanım ömrü %100 pamuktan üretilen bez çantalara göre biraz daha azdır. Polyester yapısı gereği daha çabuk deforme olabilen özelliğinden kaynaklı, sürtünme, sık kullanım ya da ağır eşya taşımalarında hızlıca formunu kaybederek deformasyona yol açabilmektedir. Neredeyse insanlık tarihi gelişmeye başladıktan itibaren yaygın kullanım alanına sahip olan bez çantalar, şimdiler de tüm dünya da ve ülkemizde alışveriş torbası ve aksesuar amaçlı olarak sıklıkla kullanılmaktadır.

Baskılı Promosyon Bez Çanta

Ham olarak hayatımızda olan bez çantalara gelişen teknoloji ile birlikte dileğimiz formu ve deseni vermemiz ya da uygulamamız mümkün. Dikime ve işlemeye elverişli olan bez çantalara fırça ya da başka yöntemler kullanarak boyama işlemi kolaylık ile uygulanmaktadır. Emprime, dijital ve serigrafiye de uyum sağlayan bez çantalar doğa dostudur. Bu yöntemler kullanılarak isteğe göre baskı ya da işleme yahut nakış işlemlerini uygulayabilir ve bez çantalarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Bez çantaların başka bir özelliği ise yoğunluğu az olan kumaşlarda gün ışında geçirgenlik sağlar. İnce yapısından dolayı transparan gibi görünüme sahiptirler. Ancak tam bir transparan formu hiçbir bez çanta bulunmamaktadır.

Baskılı Büzgülü Bez Kese

Bez Çanta Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pamuklu yapısından dolayı bez çanta temizliği kesinlikle yüksek dereceli ısılarda yıkanmamalıdır. Elde ılık su ile ya da kuru temizleme yöntemi ile temizlenmelidir.

Bez Çantalar Nasıl Renklendirilir?

Ham bez kumaşlara renk verme sistemi kazanda boya adı verilen kazanda boyama sistemi ile yapılmaktadır. Ham bez kumaşlar önce yıkanır sonrasında ise kazanda boyama sistemi ile özgün bir boyama sistemi oluşturarak renkli bez çanta kumaşları elde edilir. Pantone ya da raf kodları kullanılarak boyama işlemine tabi tutulmazlar. Çünkü bez çantalar ne kadar kendine has bir yapıya sahipse, bez çanta kumaşları da bir o kadar özgün bir yapıya sahiptir.

Baskısız Siyah Bez Çanta
Baskısız Kırmızı Bez Çanta
Baskılı Bez Çanta
Siyah Baskılı Bez Çanta

Bundan dolayı kullanım alanı yaygın ve çok tercih edilen bir çanta formudur. Bez çantalar için boyama süreci oldukça zordur. Çünkü ham bez kumaşlarda birebir renk tutturmak güç bir işlemdir. Buna rağmen ilerleyen teknoloji sayesinde artık günümüzde pamuklu kumaşlara istenilen rengi vermek daha kolaydır. İstenilen renge bürünen ve bez çanta elde edilen bu kumaşların, aldıkları renklerde solma ya da ele, kıyafete veya herhangi bir temas ettiği başka bir yere bulaşma gibi bir durumları söz konusu değildir. Ham hali ile kullandığımız bez çantaların renk almış formları ile de kullanmak bir o kadar kolay ve el verimlidir. Ayrıca renk, desen, yazı ya da şekil eklenerek yapılmış veya kişiselleştirilmiş bez çantalar oldukça şık bir kullanım da sağlamaktadır. Bez çantaların ağırlık ile kullanılan hali ham halinde ki renkleridir. Ekru bir tona sahip olan ham bez kumaşları işlenmemiş olarak kullanıldığında ekru tonlarda olmaktadır.

Bez Çantaları Kimler Kullanabilir?

Değişen ve gelişen global dünyada doğa dostu olan ve bu özelliğinden kaynaklı yaygın bir şekilde kullanılmak için tercih edilen bez çantalar, sıcak günlerde de doğaya olduğu kadar bizlere de dosttur. Tamamen doğal olarak pamuktan üretilen bez çantalar, cilt ile temasında herhangi bir alerji ya da tahriş etme gibi kötü bir özelliğe sahip değildir.

Bu yüzden omuzlarımız ya da koltuk altları ve ellerimiz ile teması bulunan bez çantaların cilde hiçbir zararları yoktur. Bundan dolayı her yaş için kullanıma uygundur. Bazı sonradan renk almış ve ham hali ile kullanılmayan bez çantalar da nadirde olsa ciltte bazı kızarıklık ve tahrişlere tamamen boya kaynaklı, yol açtığı da bilinmektedir. Ancak temizlenme esnasında ya da su ile temasında herhangi bir boya renginde solma ya da akma gibi bir durumu olmadığı gibi bulaşma durumu da söz konusu değildir. Ayrıca kıyafet ya da temas eden yüzlere de renk geçirme gibi bir durumu da söz konusu değildir. İplik olarak %100 pamuktan olan bez çantaların dokuma sıklığı ise 41 ya da 42 teldir. Doğal kumaştan elde edilen bez çantalar terletme yapmaz. Bu yüzden rahat bir kullanım kolaylığı sağlar.

Günlük Kullanıma Uygun Bez Çanta

Bez Çanta Modelleri

Bez çantalar genellikle iki saptan oluşmaktadır ve tek kol ile kolay kullanıma uygundur. Ağız kısmı açık ve geniş hacimlidir. Pazar ya da diğer alışverişleriniz için de kullanıma uygundur. Fakat gündelik yaşamda gündelik eşyalarınızı, cüzdan, su, atıştırmalıklar, anahtarlar, makyaj malzemeleri gibi günlük kullanımda sürekli yanımızda bulundurduğumuz gereçleri de taşıma kolaylığı sunar. Başka bir kullanım alanı olarak okul ya da eğitim kurumlarına giden öğrenciler, öğretmenler ya da çalışanlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü kalın ve sağlam bir yapıya sahip olan bez çantalar, defter, kitap gibi tonajda ağırlık sağlayan eşya ve gereçleri de taşımak için çok uygun bir yapıya sahiptir.

Aynı zamanda bez çantalar farklı kumaş türlerinde özel günler içinde üretilmektedir. Bez Çantaların çeşitli kullanım alanlarına bakarsak;

  • Promosyon Amaçlı Firmalar tarafından kullanılan Promosyon Bez Çanta
  • Baskılı yada Baskısız modeller ile tercih edilen günlük kullanıma uygun çantalar
  • Özel günlerde kullanılan bez keseler yada büzgülü bez çantalar

Ayrıca Bez Çanta üretiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin;

  • Kumaşın Kalitesi ve pamuk oranları
  • Dikişin kalitesi ve dayanıklılığı
  • Baskının Kalitesi ve tipi
  • Tasarım ve ürünün doğru seçilmesi
  • Ölçülerin amaca uygun olması
  • Temin süresi ve lojistik operasyonları
  • Fiyat ve performansa bağlı olarak bütçe yapılanması ve kalitesi

Kadın ve erkek fark etmeksizin kullanabileceği, her yaşa ve her bütçeye uygun olan bez çantalar, her alanda yaşantınıza kolaylık sağlamaktadır. Tek omuza iki askılı olarak üretilmiş yaygın modellerin dışında, ağzı düğmeli ya da fermuarlı olan modelleri de mevcuttur. Bunun yanı sıra iki kola takarak sırt çantası ya da tek askılı yandan kullanım için uygun olan modellerde tercih edilmektedir. Bez çantaların sapları genellikle kendi kumaşlarından yapılmaktadır. Ancak tasarım olarak kalın sarmal ip ya da halat ipe benzer, yumuşak formda saplarda kullanılarak üretilen modeller vardır. Bez çantaların daha küçük hacimli ve boyutlu olarak yalnızca el ile taşımak için kullanılan bez el çanta modelleri ise sapsızdır. Ağız kısımları genellikle ince fermuar kullanılarak üretilmiştir. Bez çantaların el kullanımı için üretilen modelleri ağırlıklı olarak cüzdan ya da daha küçük nesneleri taşımak için özel olarak tasarlanarak üretilmiştir.

Bez Çantalarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Doğal bir kumaş kullanılarak imal edilen bez çantaların dikiş işlemlerinde kullanılan iplikler de %100 pamuktan üretilmiştir. Dayanıklı ve sağlam olabilmeleri adına sık makine dikişleri kullanılmıştır. Sap ve ağız kısımları çift dikiş adı verilen sağlamlaştırılmış yöntemler ile dikilmektedir. Dikişler gizli dikiş tekniği ile bez çantaların iç kısmında kalacak şekilde dikilmiştir. Sap kısımları ağırlık merkezi olarak kullanıldığından birden fazla ve çaprazlama tekniği ile dikilmektedir. Ancak makine ya da dikim hatası olan bez çantaları kullanmamakta fayda var. Çünkü içlerinde taşıdığı ağırlıklara dayanıklılık gösteremediği gibi kopma ya da yırtılma ile deforme olabilir. Bez çanta alırken dikiş kısımlarının iç tarafta ve artık şekilde dikilmiş olmasına dikkat edilmedir. Sap kısımlarında yan ve çapraz çift dikişli bez çantalar tercih edilmelidir. Birden fazla ve çaprazlama yöntemi ile dikilen bez çanta modelleri daha sağlam, daha dayanıklı ve daha uzun süre kullanım sağlamaktadır. Sapları kendi kumaşından değil de ip olarak takılmış olan bez çantalar da ise, iplerin sağlam bir şekilde geçme deliklerine sabitlenmiş olması önemli bir ayrıntıdır.

Ham ve ince dokuma ile üretilen ve doğa dostu olan bez çanta modelleri, bu özelliği sayesinde hafif bir hacme sahiptir. Kendi hacmi hafif olan bez çantalar çok daha kolay bir kullanım sağlarken, kullanım esnasında da özgürce hareket etmenize destek olur. Gram olarak ağırlık yapmayan ve sadece içerisinde taşıdığınız nesnelerin ağırlığı ile kullanım sağlamaktadır. Amerikan bezi olarak da bildiğimiz bez çanta kumaşları yumuşak bir yapıya sahiptir. Fazla esneme ya da çanta formunu kaybetme gibi bir durum ile pek karşılaşılmaz. Gündelik yaşamda kullanım için oldukça uygundur. Tarihten günümüze kadar gelmiş olan ve çokça tercih edilen bez çantalar, spor ya da şık fark etmeksizin her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Dünya genelinde geçim ve ekonomik koşulların zor olduğu dönemlerde, artan ya da eskiyen kumaşlardan elde edilerek evlerde ve elde dikilerek, pazar, alışveriş ya da çocuklar için okul çantası amacı ile kullanılan bez çantalar, şimdilerde hemen her alanda herkes tarafından kullanılmaktadır.

Baskılı Alışveriş Çantası

Ham kumaştan üretilmiş olmasının verdiği etki ile tasarımcılar tarafından özel olarak tasarlanarak ve çeşit çeşit, desen desen, renk renk, model model özel birer tasarım haline gelen bez çantalar, günümüzde plastik ve poşet kullanımlarını azaltmak ve alışveriş torbalarının kullanımını kısıtlayarak doğaya ve çevreye daha faydalı olabilmek adına da sıkça kullanılmaktadır. Alışveriş torbaları yerine tek kullanım olarak değil, birden fazla kere kullanılmak adına da tercih edilmektedir.

Bez Çanta Üretim Alanları

Bez çantalar %100 pamuktan üretilmektedir. Bu üretim için öncelikle bez çantalar tasarlanır. Tasarımı yapılan bez çantalar için üretim süreci başlamış olur. Ham kumaştan imal edilerek elde edilen bez çantalar için özel atölyeler ve çanta imalatçıları vardır. Her biri birbirinden farklı olarak üretilen bez çantaların üretim şekli aynıdır. Atölyeler tarafından özel olarak dikime ve boyaya girerler. Çanta imalat atölyelerinde de aynı şekilde üretim mevcuttur. Profesyonel ve sanayi tipi ya da endüstriyel makinler ile çoklu ve seri üretim olarak atölyeler tarafından imal edilmektedir. Ancak birçok terzi ya da dikiş bilin kişiler tarafından da üretilmektedir. Yalnız bu üretim birkaç adet ile sınırlıdır. Elde ki fazla kumaşlardan ya da artık kumaşlardan da birkaç adet kendinize özel olarak bez çanta dikimi de oldukça yaygındır. Ancak çok daha fazla kitleye ulaşması amacı ile birçok atölye bez çanta dikimi yapmaktadır. Tüm bunların yanı sıra hobi olarak ya da hobi kurslarında da sınırlı sayıda üretimler mevcuttur.

Bez çanta kumaşları, tekstil liflerinin düzgün ve değişmez yapıya sahip olan ve kalınlıkta da ince bir doku ile işlenerek, dikim yapılan ve yaygın bir şekilde kullanım alanına sahip olan bez çantalar için üretilmektedir. Üretim aşaması oldukça kolaydır. Sık kullanımından dolayı da birçok dikim atölyesi bez çantaların her bir boyut ve çeşidini üretmektedir. Farklı farklı formlarda üretilen bez çantalar kaliteli ve dayanıklı olarak atölye tezgâhlarından çıkarak kullanıcı ve tüketiciler ile buluşmaktadır. Özellikle sıcak yaz günleri ve aylarında çok tercih edilen bez çanta modelleri için tekstil sektöründe birden fazla atölye olduğu gibi üretim aşamasında da binlerce emekçi çalışmaktadır.

Bez Çanta Üretim Atölyesi

Bez çanta tercihleri günlük kullanım dışında çuval ya da taşıma torbası olarak da yaygın bir biçimde üretimi olduğu gibi kullanımı da mevcuttur. Üretilen her bez çantanın kendi içerisinde bir kompozisyonu vardır. Bu kompozisyon ile uyumlu tarzı yakalamak isteyen tüketiciler, kendilerine en yakın kompozisyonu tercih edebilirler. Dünya üzerinde kullanım amaçlı olarak üretilen ve %100 organik olan nadir türler sınıfında bulunan bez çantalar, kullananlar tarafından en az şikâyet alan ürün olarak kayıtlara geçmiştir.

Çevre Dostu Bez Çanta

Çok az miktarda polyester karışımlı üretilmiş olan bez çanta modelleri bu şikâyet yüzdelerinin birçoğunu oluşturmaktadır. Ancak organik kumaştan üretilen bez çantalardan herhangi bir kayıtlı şikâyet bulunmamaktadır. Bundan dolayı çevreye, doğaya ve insana hiçbir zararı olmayan aksine hayatını kolaylaştıran bez çantaların %100 organik kumaştan üretilen modelleri tercih edilmelidir. Kullanım koşul ve talimatlarına uyularak kullanılan bez çantalar neredeyse ömürlük kullanım sağlarlar. İpli ya da kendi kumaşından askı yapılarak tek kol üzerine omuza takılarak kullanılabilen bez çanta modellerinin, taşıyabileceği yükten fazlasını ve taşıma kapasitesini aşacak şekilde kullanılması, bez çantaların kullanım ömrünü azaltmaktadır. Daha uzun ömürlü bez çanta kullanımı için kapasitesinin üzerinde yük ile taşıma yapılmaması önerilir.

Son yıllarda kullanımı artan bez çantalar, ofset baskı uygulamaları içinde uygundur. Emprime baskı, ofset baskı, dijital baskı ve serigraf baskı uygulamaları yapmak ya da yaptırmak, kullanım koşulları için uyum sağlamaktadır. İşlenmeye elverişli olan organik kumaş özelliği sayesinde, rahatça kişiselleştirilebilir. Renkli dikiş iplikleri, uzun ya da kısa sap özellikleri, cepler, düğmeler ya da başka aksesuarlar ekleyerek kullanmakta mümkün.  Ayrıca bez çantaların kullanım alanı fazlaca yaygınlaştığı için reklam ve promosyon amaçlı olarak, firma yazı ya da logo baskısı ile birlikte de kullanılmaktadır.

Baskılı Bez Çanta

Fuarlar, paneller, açılış ve konferanslarda reklam amaçlı dağıtılan en yaygın promosyon ürünü olarak da sürekli gündemde olan bez çantalar artık günümüzde iyi derecede bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bez çanta kullanımı önceleri çuval ve hububat çuvalı olarak üretilmiş olsa da günümüze kadar hatta gündelik hayatımıza kadar girerek, yaygınlaşmıştır. Günlük kullanımlarda aksesuar amaçlı olarak ve kıyafet kombinelerini de tamamlayıcı bir unsura dönüşmüştür. Organik ve ham bez kumaştan dikimi yapılan bez çantalar doğa ve çevre kadar insan sağlığı açısından da kullanımı önem taşımaktadır. Farklı ölçülerde ve farklı çeşitlerde tüketiciye sunulmaktadır. Sap uzunluklarının ve modellerinin de farklı farklı olarak tasarlanıp dikilen bez çantalar, model, renk, desen ve boyut olarak da değişiklik göstermektedir.

Promosyon Bez Çanta

Her yaşa ve her tarza uygun olarak tüketicinin beğenisine de sunulan bez çanta çeşitleri, kullanıcı ve tüketiciler tarafından da büyük bir beğeni toplamaktadır. Bez çanta çeşitleri olarak da farklılık gösteren ancak birbirine yapı itibari ile yakın olan kumaşlardan üretilmiş olan modellerde mevcuttur. Cabardin bez çanta, kanvas çanta, rips bez çanta, nonwoven olarak da bilinen tela bez çanta ve keten bez çanta olarak tekstil atölyeleri ve imalatçı firmaları tarafından da bez çanta kumaşlarına en yakın kumaşlardan elde edilerek üretilmektedir. Bez çanta kullanımları alışkanlık haline gelerek nesillerden nesillere aktırılan ve aktarılmaya devam edecek olan nadir aksesuar modellerindendir.

 

Daha fazla soru sorma ve fiyat almak istiyorsanız formdan bizlere ulaşabilirsiniz, yada whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 05326214111