Bez Çanta Atölyesi

BEZ ÇANTA ATÖLYESİ

Dünya genelinde tekstil üretimleri başladığı andan itibaren en önemli aksesuar olarak üretilmiş ve insan hayatını kolaylaştıran bir gereç olan çantalar, kurulan imalathane ve atölyeler ile birlikte üretime geçmiştir. Kilo bazında ağırlığı olan nesneleri tek bir araç ile hepsini aynı anda taşımak amacı ile tasarlanmıştır. Sonralarda ise tamamlayıcı bir aksesuar olarak modada ve insan hayatında ilk sıralara yerleşmiştir. Kurulan dikim atölyelerinde imalatı gerçekleşen çantalar içinde yaygın olarak üretilen bez çantalar bulunmaktadır. Çanta çeşit skalası ve çanta türleri oldukça geniştir.

Dolasıyla her çantanın dikimi için özel dikiş makineleri vardır. Bez çanta dikimleri için de ayrıca atölyeler kurularak imalata geçilmiştir. Beyaz çanta atölyeleri tüketicilere ulaştırması adına organik ve geri dönüşümlü ham kumaşlardan imal eden bezlerden baskılı ya da düz olarak dikimi gerçekleştirilmektedir. Kâr amaçlı bu işlemlerin yanı sıra hobi ya da el becerilerini geliştirici dikim atölyeleri de yaygın bir şekilde bilinmekte ve işletilmektedir. Hobi ve el becerileri özel olarak kurulan bez çanta atölyeleri de diğer kâr amaçlı atölyeler gibi aynı teknik ve sistemleri kullanmaktadırlar. %100 pamuktan elde edilmiş ve tamamen organik, doğaya ya da çevreye herhangi bir zararı olmayan ham kumaşlar, doğal iplikler ve sıfır atık kompleksi ile kurulup hem beceri hem de kazanç sağlanacak şekilde oluşturulmuştur.

Bez Çanta Atölyeleri İçeriği

Atölyeler, sanayileşme ve daha büyük fabrikaların gelişmesinden önce üretim alanı olan tek yerlerdi. Alet, araç ve makineler ile birlikte dikim, onarım ve üretim sağlanan odalar olarak bilinmektedir. Üretilen malların ise tekrar üretimi, bu üretimin devamlılığı ve üretilen malların onarımı için kurulmuşlardır. Bez çanta atölyeleri, birden fazla emekçi ve birden fazla dikiş makineleri ile çalışmaktadırlar. Ağırlıklı olarak toplu ve seri üretim sağlarlar. Bez çanta atölyeleri, ham kumaştan üretilen çantalar için özel dikim makineleri ile kurularak, imalata açılmaktadır. Kullanılmakta olan dikiş makineleri ise gelişen teknoloji ile birlikte, çok daha programlı, çok daha sağlam dikişler ve çok daha üretim için geliştirilmiştir. Geliştirilen bez çanta atölye dikim makineleri daha fazla ihtiyaç ve talebe cevap verilmesinde büyük rol oynar.

Bez Çanta Atölyeleri Hangileridir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın bir kullanım alanına sahip olan bez çantalar, tekstil konusunda gelişen ve gelişmekte olan ülkemizde de birçok firma tarafından üretilmektedir. En bilenen markaların yanı sıra, küçük ve şahıs işletmesi olan atölyelerde bu üretim serisine dâhildirler. Gelir ve kazanç sıralamasında en uygun üretimi sağlarken iyi bir milli sermaye katkısında da bulunan bez çanta atölyeleri, girişimciler tarafından da her geçen yeni bir tane açılarak, bez çanta atölye sektörüne eklenmektedirler. Bez çanta atölyelerinin içerisinde farklı bir kol olan özel tasarım bez çanta atölyeleri de mevcuttur. %100 pamuktan tamamen organik olarak elde edilmiş kumaşlar ile yine üretimi sağlanan ve geri dönüşebilen çantalar imal eden, bez çanta atölyeleri de oldukça yaygın bir alana sahiptir. Promosyon ve tanıtım amaçlı ağırlıklı hazırlanan ve baskı ya da nakış işlemlerinin üretilen bez çantalara eklenmesi ve dikiminin tamamlanası için özel olarak kurulan ve dikiş makinelerinin de diğer bez çanta atölyelerinde ki makinelere göre daha teknolojik olan özel tasarım bez çanta atölyeleri özel tasarım baskı ya da logolar için kurularak üretime geçmişlerdir. Özel tasarım bez çanta atölyeleri en az bez çanta atölyeleri kadar seri ve toplum üretim ya da onarım için