Bez Çanta Dikimi

BEZ ÇANTA DİKİMİ

Tekstil var olduğundan bu yana ve dikim atölyeleri ya da dikiş üzerine imalatçılar hayata geçtiğinden beri özel bir kol olarak ayrılan ve şimdilerde ise birden fazla firma ya da şahıs tarafından dikilerek elde edilen bez çanta dikimleri oldukça yaygın bir pazardır. Sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü bez çanta dikimleri çoklu ve seri üretimde fazlası ile üretilmektedir. Ancak kolay gibi görünen bu dikim süreci aslında ince işçilik ve tasarım gerektiren detaylı bir süreçten geçmektedir. Ham kumaştan elde edilen bez çanta dikimleri tek bir düzlem ve askı ekleme dikim işlemi olarak yapımı yapılmaktadır.

Bez Çanta Dikim Atölyesi

Bez Çanta Dikimi Nasıl Yapılır?

%100 pamuktan elde edilmiş olan ham kumaş diğer bilinen adı ile Amerikan bezi olan kumaştan ortalama 35’ e 40 ölçüler ile tek parça halinde ayrılır. Çift yandan içe doğru gizli dikim tekniği kullanılarak birleştirilir. Daha sonrasında yine kendi kumaşından olan 41 ya da 42 telli sık dokumalı iki parça askı kumaşı kesilir. Kesilen bu askılar birleştirilmiş olan bez çantalara ortalı ölçekli olarak eklenir. Askı saplar için genellikle çapraz ve çoklu dikim tekniği uygulanır. Bu uygulamanın amacı ise sapların daha sağlam ve daha dayanıklı olmasıdır. Ham kumaş olarak boyanmak isteyen bez çantalar önce kaynatılır. Daha sonrasında da aynı kaynatma tekniği ile boya kazanlarında tekrar bir kaynatma işlemi geçirerek renklendirilir. Ancak dikimi bitmiş olan ham kumaştan bez çantalar için baskı, işleme ya da nakış gibi işlemler ve detaylar isteğe göre tamamlanır. Bez çantaların dikimi tamamlandığında tüketiciye arz edilir.

Baskılı Bez Çanta Dikimi

Bez Çanta Dikiminde Tasarım Nasıl Yapılır?

Öncelikle ihtiyaç dâhilinde ki bez çantanın boyutu belirlenerek dikim işlemi gerçekleştirilir. Ancak bez çanta dikimi başlamadan önce kullanım alanına uygun olarak, boy, renk, desen ya da işleme gibi detaylarda bir kenarda tutulmaktadır. Reklam amaçlı bir kullanım sağlanacak olan bez çantalar için tasarımcılar firma slogan, ürün, resim ya da logoları bilgisayar programlarında hazırlarlar. Hazırlanan bu tasarımlar dikim makinelerine yüklenir. Dikimi bitmiş olan bez çantalar baskı ya da işleme makinelerine yerleştirilerek gerekli baskı ve işleme işlemleri başlar ve bez çanta dikiminin tasarlanmış ve uygulanmak istenen format işlenerek kullanıma hazır bir hale getirilmiştir. Fakat bez çanta dikimleri için atölye ya da imalathane olarak bir mevkiiniz yok ise ve evde kendinizin tasarladığı bir bez çanta dikmek istiyorsanız eğer dikim süreci biraz daha uzayabilmektedir.

Tasarım Baskılı Bez Çanta

Evde bez çanta dikimi kullanılmayan ya da artık olan kumaşların istenilen ölçülerde tek parça ya da iki ayrı parçayı bir araya getirerek yanlardan ve var ise alt kısımdan sağlam bir şekilde, elde makine dikişi tekniği kullanılarak dikilebilmektedir. Bez çanta dikimi için biraz kumaş, iğne, iplik ve eklemek istediğimiz detayların materyallerine sahip olmak yeterli. Kumaş üzerine istenilen detayı vermek her zaman kolay ve yaygın bir uygulamadır. Başka parçalar ile süsleme ya da boncuk işlemek veya cep gibi küçük ama gösterişli tasarımlar elde edebilirisiniz. Kendi tasarımınız ve kendi bez çantanızı dikmek için birkaç saat ayırmanız yeterlidir. Kendi üretiminiz olan bez çantalar ile çarşıda, pazarda, okulda ya da gündelik hayatınızda ki her alanda rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ancak sonuç olarak sürekli üretilen ve dikimi sağlanan bez çantalar, çok daha sağlam ve çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Kendi yaratıcılığınızı kullanamasanız bile kendinize en yakın olan tasarımı seçebileceğiniz bez çanta dikimleri halen daha seri olarak üretimdedir.