Bez Çanta Kumaşı

BEZ ÇANTA KUMAŞI

Bez çanta kumaşı, %100 pamuktan elde edilerek üretilmektedir. Dokuma sıklığı 41 ya da 42 telden oluşmaktadır. Amerikan bezi olarak en bilinen adı ile satışa sunulmaktadır. Kumaşın en genişliği minimum 120 santimetreden oluşmaktadır. Çok nadir de olsa bazı bez çanta kumaşlarının içerisinde %20 gibi bir oranda polyester bulunmaktadır. Bez çanta kumaşları ham kumaşlardan üretilmektedir. Bez çanta kumaşları tüm dünyada en çok kullanılan kumaş türüdür.

Bez çanta kumaş türleri ve kartelaları aşağıdaki gibidir.

Bez Çanta Kumaşını Kimler Kullanır?

Bez çanta kumaşını bez yapan üreticiler, bez çanta imalatçıları ve bez çanta atölyeleri kullanmaktadır. Tamamen doğal olarak elde edilen bez çanta kumaşını ayrıca dikim evleri ve bireysel üretim için kullanan yerlerde tercih etmektedir. Ham kumaş olarak üretilen ham bez çanta kumaşı üreticiler tarafından en çok kullanılan kumaş türüdür. Çanta üreticileri, imalatçılar ya da atölyelerin sıklıkla tercih ettikleri bez çanta kumaşı geri dönüşüme sağladığı katkıdan dolayı tercih edilmektedir. %100 pamuk olan ham bez çanta kumaşını tercih eden bez çanta üreticilerinin bir diğer nedeni ise metre karesine gram yoğunluğu 140 gram oluşudur. Kendi formunda hafif olan bez çanta kumaşı, bez çanta üreticileri tarafından şekillendirildikten sonra da kendi ağırlığı 500 ya da 600 gram olarak kullanıma sunulması, bez çanta üreticileri tarafından tercih edilmelerinin en önemli noktalarından biridir. Bez çanta kumaşını ayrıca kendine özel dikim amaçlı bireylerde tercih etmektedir. Moda ve tekstil ile uğraşan her üretici bez çanta kumaşından ürünler imal etmektedir. Bez çanta kumaşını tercih etmelerinin nedeni ise tamamen doğal olarak elde edilmiş olan ham bez, Amerikan bezi ya da ham kumaş olmasıdır. Organik olan bu kumaş çeşidi doğaya, çevreye ve insan sağlığına etki eden olumsuz faktörleri en aza indirmesinde büyük etkendir. Sıfır atık ve geri dönüşüm misyonuna dâhil olan bez çanta kumaşı ham hali ile ekru renkte kullanılmaktadır. Renklendirilen ya da üzerine detaylar eklenen her bez çanta da geri dönüşüm için uygundur. Çünkü üzerine eklenen boya ya da diğer materyaller de bez çanta kumaşı gibi geri dönüşüme uygun olarak kullanılmaktadır. Doğa dostu olan bez çanta kumaşı, dikime, boyaya ya da her türlü baskı işlemine uygundur. Transparan özelliği bulunmaz. Tüm bez çanta modellerinde kullanıma uygun olarak imal edilmektedir. Yüksek ısıda yıkanıp temizlenmesi uygun görülmez. Elde yıkama ya da kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi önerilir. Kiloca ağır gelen her şeyi taşımasının yanında, poşet ya da kâğıt torbalar kadar dayanıksız olmayışı ve uzun süreli kullanıma uygun oluşundan dolayı tercih edilen bez çantalar, organik bez kumaşlarından üretilmektedir.

Bez Çanta Kumaşından Elde Edilen Modeller

Bez çanta kumaşından elde edilen modeller moda ikonu haline gelmiştir. Hemen her kesime hitap eden tek omuzda taşıma kolaylığı sağlayan bez çantalar, bez çanta kumaşlarının hafif yapısı ve yumuşak formundan dolayı çok sık tercih edilmektedir. %100 pamuktan elde edilen bez çanta kumaşı ile üretilmiş olan sağlam, dayanıklı, göz alıcı ve uzun süre kullanıma uygun olan sırt bez çanta modelleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Bez çanta kumaşı doğallığı ile çantalar üretirken aynı zamanda da bez çanta kumaşından üretilen çanta modelleri her geçen gün yenilenerek gelişmektedir. Bez çanta kumaşından elde edilerek dikilen bez çanta modellerine cüzdanlar, kalemlikler, tek askılı modeller ve ip askılı modeller eklenmiştir. Ancak ağırlıklı olarak ve en çok tercih edilen bez çanta kumaşından üretilmiş modeller hem kullanımda rahat hem ikon olan tek omuzdan çift askılı olan modellerdir.