Bez Kese İmalatı

BEZ KESE İMALATI

Bez çantalardan birazcık daha farklı bir yapıya sahip olan bez keseler, aynı bez çantalar gibi çeşitli boy ve yapılarda bez kese imalatı yapan atölyelerde üretilebilmektedir. Ham madde olarak yine bez çantayla aynı kumaş türleriyle üretimleri sağlanmaktadır. Bez çantalarda olduğu gibi doğal yapılı yün, pamuk ya da teryle-pamuk karışımı iplik üretimi sağlanır. Daha sonra lifli yapı haline getirilmiş iplikler dokuma tezgahında her birinin aynı anda bükülmesiyle dokunarak oluşturulur. Bu işlemden sonrasındaysa belirlenen kumaşların ölçüleri alınarak dikim aşamasına geçilir. Dikim aşamasında farklı model dikim tarzlarıyla bu torbalar birbirlerinden ayrıştırılarak farklı tarzlarda çeşitlendirilebilir. Yeni zamanda dikim için tercih edilen kumaş hem düz renk olabilirken hem de emprime tarzda baskı sistemiyle önceden desenlendirilmiş kumaşlar da tercih edilebilir. Bu desenlendirilmiş kumaşlar daha çok yazlık ürünlerde tercih edilmektedir. Bez keselerin bez çantalardan farkıysa genelde ip büzgülü ağza sahip olmasıdır. Bu ip büzgülü ağza sahip torbaların kullanımı oldukça pratiktir. Hızlıca eşyalarını içerisine doldurup sadece iplerinden çekerek keseyi kapatabilme kolaylığı sağlar. Ayakkabı taşımada herhangi bir eşya küçük taşımada hatta kalemlik olarak bile çok çeşitli kullanım alanları mevcuttur.

Bez Kesenin Yaygın Kullanım Alanları

Kadınlarda makyaj çantası olarak da tercih edilmektedir. Aynı bez çantalar gibi özgünleştirilebildiklerinden oldukça ilgi çekici hale getirilebilirler. Bez keseler büzgülerinde kullanılmakta olan özel renkli veya sade ipleriyle güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Bu ip büzgülü bez keseler gündelik kulanım veya özel kullanımlar için büyük bir rahatlık sağlamaktadır. Bu keselerin çok fazla kullanım alanı mevcuttur örneğin ekonomik üretimi ve kullanımı ile doğa dostu olması sayesinde firma ve organizasyonlarda partilerde kullanılabilmektedir. Yenilenebilir ve sürdürülebilir olması da bu ürünlerin avantajlarındandır. Bez keselerin en çok tercih edildiği alanlardan bazıları baby showerlar, nişan ve düğün organizasyonları, kargolanma ya da hediyelik eşya paketlemesinde kullanılmaktadır. Bez Kese İmalatı bu organizasyonların artması ile daha fazla ilgi görmeye başlamıştır.Küçük çeşitleri ile bu tür planlamalarda hızlı, ekonomik, kolay kullanımlı ve doğa dostu işlenişleriyle birçok organizasyon ve planlamanın imdadına yetişirler. Genel olarak %100 pamuk üretimli bu bez keseler özel güler de tatlı, şeker veya hediyelik eşyalarınızı koymak içinde en güzel alternatiflerden birisidir. (lavanta kesesi, düğün kesesi, bebek kesesi, kına kesesi baskılı kese vb. Bunların yanında kalemlik çanta gibi okul malzemelerinin üretiminde de yer kendine yer edinmiş bulunmaktadır. Anlaşılacağı üzere ham bez çanta ve keseler kişisel olarak tercih edilmesinin yanında organizasyonların tamamlayıcısı konumundadır. Büyük fuarlarda yeri bulunan kurumlar diğer firmalarla rekabet konusunda öncü olmak adına daha ekonomik ve daha kullanışlı olan bez keseleri ürünleri için tercih etmektedirler.

Baskılı Bez Kese

 

Baskılı Bez Kese 2

 

Baskılı Çamaşır Kesesi

 

Baskısız Büzgülü Kese

 

 

Bez Kesenin İmalat Aşamaları

Yenilikçi hammaddesi, yumuşak, güzel ve kendi doğallığını hissettiren dokusu ile renkli yapıları ve boy boy, şekil şekil kesimleriyle paketleme ve taşıma için harika bir seçenek. En çok üretilen küçük modellerin boyları genellikle 15,5x20cm veya 23×16 şeklindedir. Tabii ki tercihe veya üreticiye göre boyları ve modelleri değişiklik gösterebilmektedir. Yine bez çantalarda olduğu gibi üzerlerine renkler ve tasarım baskılar uygulanabilmektedir. Bu baskılar kısa sürede çok pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.

Aynı boyda, aynı ölçümlerde 2 parça kumaşın kesimi yapıldıktan sonra dikim aşamasına geçilir. Önce kenarları dikilerek düzeltilen parçalar daha sonra birbirleriyle birleştirilmek üzere dikilir. Ardından ise ipin yerleştirileceği büzgü bölümü kesenin uçları içe katlanarak dikilir. Ardından bu bölüme ipler geçirilerek keseler hazır hale getirilir. İp büzgülerin ve kumaşın kalitesi pamuklu yapısından dolayı oldukça yüksektir.