Bez Torba Üretimi

BEZ TORBA ÜRETİMİ

Bez torbaların üretimi beş çeşit doğal kumaşın (pamuk ve pamuk karışımı olan kumaşlar gibi) farklı şekillerde harmanlanarak çok çeşitli versiyonlarının modellenerek dikilmesi ile oluşturulması işlemine dayanır. Bu torbalar kulplu, büzgülü olabileceği gibi yalnızca ağzı açık şekilde de olabilmektedir. Hammaddesi olan kumaşlarının hazırlanışı yine pamuk iplikleri baz alınarak yapılır. Pamuklu iplikler makineler yardımıyla aynı anda bükülerek birleştirilir ve böylelikle dokuma işlemi yapılmış olur, bez torbanın kumaşının kabaca anlatırsak üretimi bu şekildedir.

Bez Torbaların Modellemeleri

Tabii bir de dokuma işlemi istemeyen non woven kumaş çeşidi bulunmaktadır. Bu kumaşın diğerlerinden en büyük farkı dokuma olmadan üretilmesidir. Dokuma veya örme olmayan bu kumaş kullanım süresine göre maliyetinin çok uygun olmasıyla beraber yalnızca özel kullanım alanları için imalatı sağlanmaktadır. Çünkü bu ürün daha teknik yapıdadır. Non woven kumaşlar oldukça sağlamdırlar, öyle ki; antibakteriyel, esnek, sağlam, gergin, sıvı çekici-itici, yanmaya karşı (yanmayı geciktirici), filtre edici gibi özelliklere sahiptir. Tüm bu özelliklerle kendini diğer kumaşlardan öne taşır. Bu kumaş çeşidi lifli yapıdadır, genellikle ilk olarak liflerin katman veya tülbent haline getirilmesiyle işe başlanır, sonrasındaysa herhangi bir yöntem aracılığıyla bu lifli katmanların bir arada kalmaları sağlanır. Bu şekilde lifli katman ya da tülbent yapısı kuvvetlendirilmiş olur. Bu kumaşların imalatı daha hızlı ve daha pratik olup, üretimleri için gereken işçi sayısını ve maliyeti de düşürmektedirler. Daha az işlem, daha az enerji kaybı ve daha maliyet ile üretim imkânı verir.

Bez Torba Üretimi Bez torbaların üretimi beş çeşit doğal kumaşın (pamuk ve pamuk karışımı olan kumaşlar gibi) farklı şekillerde harmanlanarak çok çeşitli versiyonlarının modellenerek dikilmesi ile oluşturulması işlemine dayanır. Bu torbalar kulplu, büzgülü olabileceği gibi yalnızca ağzı açık şekilde de olabilmektedir. Hammaddesi olan kumaşlarının hazırlanışı yine pamuk iplikleri baz alınarak yapılır. Pamuklu iplikler makineler yardımıyla aynı anda bükülerek birleştirilir ve böylelikle dokuma işlemi yapılmış olur, bez torbanın kumaşının kabaca anlatırsak üretimi bu şekildedir.

Bu kumaşların daha önceki bahsedilen özellikleri dışında daha başka özellikleri de vardır. Bunlar; sıvı çekmesiyle yüksek emicilik, sağlık açısından toksik ve alerjik malzeme içermeme, sağlamlığıyla aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılık, iyi ve kolay şekillenebile, edindiği şekli muhafaza edebilmesi, kumaş yüzeyindeki belirli orandaki buruşukluklarının giderilebilmesi, boyutsal olarak kararlı olması, temizlenmesi gerektiğinde ıslak ve kuru halde fark etmeksizin temizleme çözücülerine karşı dayanıklılığı, tüylenme yapmayan(tüy oluşturmayan) yüzeye sahip olması gibi birçok avantaja sahip olan lifli kumaş türüdür. Pamuk iplikli ya da pamuk karışımı hammaddeye sahip olan kumaşlar örme ile dokuma işlemi aracılığıyla üretilir ama pamuklu bez kumaşlarda aynı oranda kaliteli olup tüm bu özelliklerden bazılarını ve kendine has bazı özellikleri yapısında bulundurur. Aynı şekilde sağlam, kaliteli, sürdürülebilir (uzun kullanım ömrüne sahip), yumuşak, gergin yapılı, buruşmaz, ütülenebilir, uzun süre nem tutmaz özelliklere sahiptirler.

Bez Torbaların Üretim Aşamaları

Bez torbaların üretiminizde bu kumaşlar kullanılabileceği gibi farklı çeşit kumaş türleri de kullanılabilmektedir. Ayrıca tek kumaş kullanılabilmesiyle beraber kumaş çeşitleri karıştırılarak kullanılabilir de. Örneğin torbanın ya da çantanın farklı alanları, farklı parçaları için değişik kumaş türlerinden yararlanılabilir. Ürünün üretimi için kullanılacak olan kumaşlar sade olabileceği gibi çeşitli renklerde, desenlerde, baskılı-baskısız, cepli-cepsiz, fermuarlı-fermuarsız vb. Birçok tarzda olabilmektedir. Özenle üretilmiş kumaşlar, özenle işlemlerden geçirilerek imalatı sağlanır. Nasıl bir torba yapılacağı belirlenir, ölçüm alınır, kumaşlar buna göre hazırlanıp kesilir, kumaşlar parçalar halinde dikilir, bu parçalar birleştirilir ve baskı uygulanacaksa baskı yapılır. Bir bez torbanın üretim macerası işte bu şekildedir. Üretimlerinin her aşaması takip edilerek sorunsuz ve kaliteli ürünler ortaya çıkarılır.