Cotton Bag

COTTON BAG

Cotton Bag ile Kanvas Çantanın Farkı

Cotton bag tarzında bez çantalar diğer modellerine, özellikle kanvas çantalara oldukça benzerlik göstermelerine rağmen hammaddeleri olan kumaşları bakımından farklıdırlar. Kanvas çantaların üretiminde kanvas kumaş ham madde olarak kullanılırken cotton bag bez çantalarda pamuk hammaddeli kumaş kullanılmaktadır. Her iki çanta da ekonomi ve doğa dostudurlar. Kumaşlarının yapısı sebebiyle bazı farklılıklar göstermektedirler. Örneğin kanvas çantanın kumaş yapısı daha kalın olduğundan pamuklu kumaş yapısından daha sert ve sağlamdır. Fakat pamuklu kumaş ile üretilen cotton bag çantalarda kanvas kadar sağlam olmasalar da aynı şekilde sağlam yapıdadırlar kolay kolay yırtılma ve yıpranma göstermezler aynı zamanda kumaş yapısı biraz daha ince olduğundan taşımaları daha hafif olup kullanımları da aynı oranda daha basittir. Her iki üründe kalite açısından oldukça iyi olup oldukça uzun ömürlüdürler.

Cotton Bag Kullanım Alanları ve Yararları

Sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda kanvas çanta kalın kumaşına bağlı olarak birazcık daha öne geçse de pamuklu çanta da hafif yapısına ve daha önce kumaşına rağmen ondan geri kalmaz. Sağlık açısından da pamuklu yapılarıyla alerjen ve toksit(kimyasal) madde bulundurma ihtimali olmayan cotton bag annelerin çocukları için yeni nesil tercihi konumundadır. Çocukların dışarı çıkarken veya okula giderken kullanabilecekleri cotton bag geniş yapısıyla küçükler için oyuncaklarını ve eşyalarını taşımalarına olanak sağlarken gençler için kitap, defter, kalem şeklinde okul malzemeleri taşıyabilmelerine yardımcı olurlar. Çalışan bireylerinde aynı şekilde yaygın bir biçimde kullandığı ve talep ettiği ürünlerden biridir. Çalışanlar dosyalarını, işleri ile ilgili materyalleri (kadın-erkek fark etmeksizin) hızlıca içerisine doldurup hafif yapılı çantayı kollarına takarak işlerine gitmektedirler. Hammaddesinin doğallığı ile geri dönüş imkânını sağlamasıyla yine cotton bag bez hammaddeli olmayan çantalara göre bir adım daha öndedir. Organik geri dönüşüm imkânı olan cotton bag bireysel kullanımın yanında firmaların ve kuruluşların bir numaralısı olarak kendilerini ön plana çıkartırlar. Böylelikle bireyselliğin dışında firmaların kurumsal olarak uzun soluklu markalaşmaları ile markalarına değer katmaları için oldukça etkili bir biçimde iş gören cotton bag kullanımına yönelmiş olurlar.

Ülkelerin Toplumu Bez Çantalara Yönlendirişi

Devletler ve birçok ülke harekete geçerek doğayı korumak adına bir adım atmış naylon ve plastik poşetleri yasaklayarak halkı pamuklu çanta kullanımına yönlendirmiş aynı zamanda bu konuda teşvik etmişlerdir. Yasal olarak naylon poşetin yasaklanmasıyla oluşan poşetsizlik sorununa da cotton bag ürünler tüketicilerin imdadına yetişmiştir. Hafif yapılarıyla katlayıp cebinizde dahi taşıyabileceğiniz bez çantalar, ağır taşıyabildikleri için de alışveriş ürünlerinizi rahatlıkla taşıyabilmenize yardımcı olurlar. Bilinçli olan kullanıcıların seçimi olan cotton bag uzun ömürlülüğü ve sağlıklı kullanımı açısından bez ürünler arasında da en çok kullanılanlar arasındadır. Aynı zamanda plastik poşetler yalnızca bir defa kullanılabilirken ham pamuklu bezden üretilen cotton bag ürünleri sürekli ve sağlam kullanım açısından da büyük bir avantaj sağlarlar.